LIM DATA CENTER

LIM DATA CENTER

Uprzywilejowana lokalizacja na rynku Data Center

To doskonała wiadomość dla operatorów telekomunikacyjnych, że od początku przyszłego roku LIM Data Center będzie oferował im najnowocześniejsze powierzchnie dostosowane do światowych standardów jakości. LIM Data Center pęka w szwach, a klienci ustawiają się w kolejce, aby umieścić w nim swoje urządzenia, co ma strategiczne znaczenie dla polskiego rynku telekomunikacyjnego.

Pandemia napędza rozwój rynku Data Center w Polsce, a potencjalni klienci stają się coraz bardziej otwarci na rozwiązania chmurowe i wrażliwi na kwestie takie jak cyberbezpieczeństwo i ciągłość IT, co skłania ich do poszukiwania nowych lokalizacji dla swoich serwerów. Firmy, które oferują tak pożądane usługi, w tym operatorzy telekomunikacyjni, ogłaszają duże projekty rozwojowe w celu rozbudowy swoich Data Center. Na tym rynku kluczowa jest jednak lokalizacja, dlatego większość centrów danych działa w Warszawie i okolicach. Niektóre lokalizacje w stolicy Polski są jednak szczególnie wyjątkowe.

Parafrazując znane powiedzenie, można powiedzieć, że wszystkie sieci światłowodowe w Polsce prowadzą do warszawskiego hotelu Marriott, a dokładniej do Centrum Danych LIM. I rzeczywiście, w dużej mierze jest to prawda.

“Rzeczywiście, nasze Data Center jest hubem, który skupia ok. 12 tys. par włókien światłowodowych polskich operatorów ogólnopolskich, lokalnych i międzynarodowych. Jest to dla naszych klientów brama do wymiany ruchu i dostępu do sieci transmisyjnych wszystkich największych krajowych i międzynarodowych operatorów, co oszczędza Państwa cenny czas i pozwala na zestawienie punktów przyłączeniowych w ciągu 1 do 2 dni i utrzymanie kosztów budowy na niskim poziomie” – mówi Robert Ogiejm-Oheim, Kluczowy Doradca Telekomunikacyjny Zarządu LIM.

LIM Data Center nie może narzekać na brak klientów. LIM oferuje powierzchnię na poziomach -2, +3 i +42 oraz dostępność do instalacji systemów nadawczych na najwyższej kondygnacji budynku (41-metrowy maszt antenowy), co zapewnia korzystne warunki do propagacji fal radiowych.

Obecnie LIM Data Center działa przy niemal pełnej wydajności, dlatego Zarząd podjął decyzję o jego rozbudowie.

“Ostateczna decyzja zapadła na początku tego roku, choć inwestycja była planowana już dużo wcześniej. Pandemia podsyciła jednak obawy o możliwości wykonawców. Stąd plany zostały nieco zmodyfikowane. Obecnie mamy już zapewnione wszystkie niezbędne pozwolenia. Wybraliśmy wykonawcę, polską firmę Sanin, i prace budowlane już się rozpoczęły – mówi Robert Ogiejm-Oheim.

Nowa powierzchnia data center LIM Center będzie dostępna na poziomie -1. Projekt inwestycyjny będzie realizowany w dwóch etapach. Otwarcie obiektu znanego jako LIM DC2 z 90 szafami planowane jest do 30 stycznia 2022 roku, a LIM DC3, z dodatkowymi 90 szafami, zacznie działać w połowie przyszłego roku. “To ambitny plan, biorąc pod uwagę złożoność prac wymaganych w istniejącym budynku, ale wraz z naszym Wykonawcą możemy zapewnić, że termin zostanie dotrzymany” – mówi Robert Ogiejm-Oheim.

Co ciekawe, LIM DC2 i LIM DC3 będą sąsiadować z centrum danych obsługiwanym przez Equinix (dawny Plix), również zlokalizowanym na poziomie -1. Czy to oznacza, że LIM będzie konkurował z głównym międzynarodowym graczem?

“Nie taki jest nasz zamiar. Nasza baza klientów jest znacznie inna niż ta, do której dociera Equinix. Oferujemy stosunkowo proste usługi wynajmu powierzchni (od wynajmu 1U powierzchni szafy telekomunikacyjnej, poprzez wynajem szaf i wydzielonych segmentów kolokacyjnych) naszym klientom, którymi są niemal wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni. Oczywiście jesteśmy w stanie przygotować rozwiązania szyte na miarę, aby spełnić oczekiwania klientów o bardziej specyficznych wymaganiach. Z kolei Equinix obsługuje dużych i globalnych graczy, np. z rynku e-commerce czy IT, i oferuje bardziej zaawansowane technologicznie usługi. Można powiedzieć, że żyjemy w swoistej relacji symbiotycznej – twierdzi Robert Ogiejm-Oheim.

Nie jest tajemnicą, że po wejściu na polski rynek i przejęciu Centrum Danych Marriot od Telecity, która wcześniej przejęła Plixa, Equinix znacznie podniósł ceny swoich usług, co było szczególnie bolesne dla mniejszych lokalnych operatorów. Wielu z nich zdecydowało się na przejście do sąsiedniego LIM Data Center.

“Jesteśmy dumni z naszego doświadczenia rynkowego obejmującego ponad 30 lat. Wiemy, czego potrzebują nasi klienci. Jesteśmy elastyczni i potrafimy szybko reagować, gdy zwracają się do nas z nowym zamówieniem. Wszystkie formalności ograniczamy do minimum. Zależy nam na szybkim podejmowaniu wyzwań rynkowych i odpowiadaniu na każde zapytanie bez zbędnego przedłużania procesów decyzyjnych – zapewnia Robert Ogiejm-Oheim.

Decydując się na powiększenie Data Center, zarząd LIM postawił przed menedżerami odpowiedzialnymi za jego funkcjonowanie ambitne zadanie. Oczekuje, że do lutego przyszłego roku zostanie wynajęte 50% powierzchni LIM DC2, a cały obiekt osiągnie maksymalną pojemność do czerwca, kiedy to rozpoczną się prace budowlane przy LIM DC3.

Robert Ogiejm-Oheim jest pewien, że cel ten zostanie osiągnięty. Powszechnie wiadomo też, że negocjacje z potencjalnymi klientami prowadzone są już na etapie inwestycji. W ostatnich miesiącach duże zainteresowanie wykorzystaniem powierzchni kolokacyjnej Data Center wykazują także zagraniczni operatorzy.

“W ostatnim czasie kontaktowali się z nami najwięksi operatorzy z Chin i Hongkongu – China Mobile, China Telecom, China Unicom czy Citric Telecom. Dostajemy teraz sporo zapytań od wschodnich sąsiadów Polski. Pandemia zwiększyła też zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne i potrzeby naszych lokalnych operatorów rosną – mówi Robert Ogiejm-Oheim.

Jednak im więcej się ma, tym więcej się chce. Dla firmy LIM, która zarządza powierzchnią biurową Marriotu, działalność Data Center jest tylko jednym z różnych filarów działalności. Jednak pandemia zadała cios wynajmowi powierzchni biurowych i konferencyjnych, natomiast usługi Data Center zyskały na znaczeniu. Stają się więc coraz ważniejszą częścią działalności firmy. Dlatego należy być na bieżąco z informacjami o przyszłych projektach na tym rynku po powiększeniu centrum danych o LIM DC2 i LIM DC3.

Udostępnij post: