Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek wynajmu biurowego w Polsce? – Ocenia Mariusz Breś

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek wynajmu biurowego w Polsce? – Ocenia Mariusz Breś

Z powodu pandemii Covid-19, ostatnie dwa lata nie były łatwe dla rynku wynajmu biurowego. Rosnąca popularność pracy zdalnej oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych sprawiły, że wiele firm zdecydowało się pomniejszać swoje biura, bądź całkowicie z nich zrezygnować.

Według raportu „Office Occupier: Rynek Biurowy w Warszawie 2021” przygotowanego przez firmę Newmark Polska, końcówka roku przyniosła długo oczekiwaną stabilizację.

I kwartał roku właśnie dobiegł końca. O podsumowanie tych pierwszych miesięcy 2022 roku oraz prognozę na kolejne miesiące poprosiliśmy Członka Zarządu LIM Center, Pana Mariusza Bresia:

„Potencjał wzrostowy w Polsce nadal się utrzymuje. Może się to wydawać zaskakujące w sytuacji wojny toczącej się tuż za naszą granicą. Część obserwatorów spodziewała się, że wymusi ona ostrożność ze strony firm i skutkować będzie wychłodzeniem rynku. Tymczasem obserwujemy trend odwrotny. Mocno wpływa na to nasilające się zjawisko relokacji biznesów z krajów wschodnich. Powoduje ono wzrost zainteresowania wynajmem oraz zakupem nieruchomości biurowych w naszym kraju.

Dodatkowo wygląda na to, że sytuacji nie przestraszyli się zachodni inwestorzy. Według Amerykańskiej Izby Handlowej stale rośnie w naszym kraju aktywność kapitału z USA, szczególnie w sektorach usług biznesowych opartych na wiedzy. To siłą rzeczy oznacza zwiększenie popytu na powierzchnie biurowe.

W związku z tym spodziewamy się, że ceny wynajmu biurowego w naszym kraju powinny się utrzymać a w lokalizacjach centralnych nawet wzrosnąć.”

Udostępnij post: